Od pećine do „črne kuhlje“ – zagorski evolucijski putevi
Autor: Administrator , 16. 5. 2016.

Nije se činio kao savršen dan za izlet, ali ni apokaliptične vremenske prognoze, ni sramežljiva jutarnja kiša nisu mogle slomiti entuzijazam naših 5. a i b razreda koji su zajedno sa svojim razrednicima Slavom Požgajec i Ivanom Telebarom te učiteljicom Mirjanom Voćanec krenuli na putovanje po zagorskim „bregima“ otkrivajući povijesno blago koje na njima leži.

fotografije

Prva postaja nakon ugodne vožnje autobusom bio je Muzej krapinskih neandertalaca u kojemu smo mogli vidjeti kako su živjeli praljudi čiji su ostatci pronađeni na lokalitetu Hušnjakovo brdo. Naučili smo mnogo toga ne samo o „krapinjoncima“, već i o Zemljinoj prošlosti u čijoj kronici čovjek i njegove razvojne etape zauzimaju tek sićušni dio.

Putujući u dubinu zagorskog kraja stigli smo Kumrovca i etno sela Staro selo u kojem je vrijeme stalo prije stotinjak godina i koje je postalo svjedok toga vremena. Naši „petaši“ čudili su se teškim uvjetima u kojima su ljudi živjeli, ali i impresionirali stručno vodstvo svojim znanjem i prepoznavanjem izloženih eksponata.

Da bi doživljaj bio potpun, pobrinuo se učitelj Rudolf koji je naše osnovnoškolce poučio vještini krasopisa i sve to se odvijalo u autentičnom prostoru Niže kumrovečke pučke škole. Odjeveni u kute učenici su u starim klupama pozorno slušali riječi i upute učitelja, a potom se i sami okušali u krasopisu perom i crnilom. Zamrljali smo se, ali smo i uživali u ovom već pomalo izgubljenom načinu pisanja.

Svojim kućama ponijeli smo nekoliko suvenira iz muzeja i etno sela, no najvredniji suvenir ostat će nam sjećanje na jedan prekrasan blago kišovit dan u Hrvatskome zagorju.