Šestaši posjetili Kopački rit i Papuk
Autor: Administrator , 23. 5. 2016.

Čarobni svijet netaknute prirode te bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta, učenici 6. a i 6. b razreda pronašli su u parkovima prirode Kopački rit i Papuk. U ljepotama prirode uživali su 18. svibnja 2016. godine.

fotografije

Posjet Parku prirode Kopački rit započeo je šetnjom poučnim stazama na kojima su postavljene table sa slikama i opisima biljaka, životinja i karakteristikama močvarnog staništa. Posebno uzbudljiva avantura svim učenicima bila je jednosatna vožnja brodom i upoznavanje posebnog zoološkog rezervata. Plovidbom kanalom Kopačkog rita stručni vodič otkrio je čudesni svijet poplavne doline Dunava. Kopački rit je uglavnom močvarno područje gdje se najviše mogu promatrati ptice močvarice. Dosad je zabilježeno preko 300 vrsta ptica, a najveća ptica grabljivica na tom području je orao štekavac. Simbol je Parka prirode jer se u njemu gnijezdi gotovo polovica ukupne hrvatske populacije. Od ostalih atraktivnijih ptica mogli su se vidjeti kormorani, čaplje, rode, divlje guske... Nezaobilazna je bila i multimedijalna dvorana s interaktivnim izlošcima te prikaz kratkog filmskog zapisa o bogatstvima koje je moguće vidjeti i doživjeti u Kopačkom ritu.

Istraživanje prirode i njezinih bogatstava nastavljeno je u najvećoj i najljepšoj slavonskoj planini Papuk. I ovdje uz stručno vodstvo, učenici su upoznali prirodnu i kulturno-povijesnu baštinu Papuka. Zbog svoje izuzetne geološke raznolikosti Park prirode Papuk 2007. godine postaje član Europske i Svjetske mreže Geoparkova, a time i prvi Geopark u Hrvatskoj. Jedna od najljepših gorskih dolina, bogata hladnim izvorima i bistrim potocima, a okružena stoljetnim bukvama najvećeg kompleksa starih šuma u Parku prirode Papuk je Park-šuma Jankovac. Najljepši prizor u dijelu Park-šume Jankovac od kojega je i učenicima i učiteljima zastao dah bio je slap Skakavac. Zbog svoje iznimne ljepote slap je s pravom nazvan biserom Slavonije i Baranje.

Za one koji tragaju za mirom i tišinom te se žele barem na trenutak udaljiti od životne svakodnevice posjet ovim parkovima prirode, ističu šestaši, pravi je izbor. Njima su ovi posjeti, osim mnogobrojnih zanimljivosti, donijeli i nezaboravne uspomene te jedno vrijedno iskustvo.