Tulum s(l)ova
Autor: Administrator , 6. 11. 2016.

Mudrim mislima „Život je lijepa stvar, ali ja mnogo više volim čitanje.“ (Julian Barnes) i „Knjiga je u cijelosti put od zla k dobru, od krivde k pravdi, od pogrešnoga k ispravnomu, od noći k danu.“ (Victor Hugo) te pozdravnim govorom naša je knjižničarka Tatjana Skupnjak Žagi otvorila drugi po redu Tulum s(l)ova u našoj školi. U školskoj knjižnici toga se  dana 3. studenoga 2016. godine okupilo dvadesetak znatiželjnih osmaša i zaljubljenika u čitanje. Kako je to kasnije popodnevno i večernje druženje bilo sve u stilu slova, normalno je da je čitanje bila glavna aktivnost.

fotografije

Uz prigušena svjetla lučica i upaljene baterije užitak čitanja bio je još veći. Koje književno djelo vole čitati u svoje slobodno vrijeme, pokazale su učenice Dora Jamnik i Jana Škrinjar čitajući najuzbudljivije ulomke iz odabranih romana. Osim proze, učenici su pokazali da jednako vole čitati i poeziju naših domaćih, ali i stranih književnika.

Učenici željni avanture došli su na svoje kada su u ulozi detektiva otkrivali razne šifrirane poruke koje je za njih pripremila naša knjižničarka. Isto tako pobrinula se za čitanje pjesama koje su učenici najprije morali pronaći skrivene na policama knjiga, a potom ih i pročitati. Jednako uzbudljivo bilo je učenicima sklonijima glumi i improvizaciji u igri pantomime. Neki su se tako okušali u ulozi koja je gestama i mimikama trebala što vjernije pokazati naslov lektirnog djela, dok su drugi pogađali književno djelo i autora. Ovu su igru pripremile i vodile učiteljice hrvatskoga jezika Jelena Šinjur i Maja Soldatek. Vrijedno je spomenuti kako se na ovogodišnjem tulumu kroz čitanje i igru izmijenilo ukupno pet vrsta umjetnosti: književnost, gluma, glazba, ples i film. Za ples i film pobrinuo se učitelj hrvatskoga jezika Ivan Telebar koji je te dvije umjetnosti spojio u jedno i kronološkim slijedom prikazao nekoliko filmskih hitova s naglaskom na plesu. S filmom završava i naše tulumarenje. Za to se posebno pobrinula učiteljica informatike Mirjana Voćanec koja je pripremila film Nerve, triler o tajnoj online igri.

Ples na filmu (pripremio uč. Ivan Telebar)

U ovaj projekt poticanja čitanja iz užitka uključile su se i pedagoginja Dubravka Žigmund te učiteljica njemačkoga jezika Nataša Bistrović, a potporu je došla dati i učiteljica biologije Gordana Kelemenić.

Dojmovi učenika

Učitelji su za nas pripremili zanimljive igre pa smo se igrali detektiva i pantomime. Mnogo smo se smijali i zabavili. Tulum s(l)ova  ostat će mi u lijepom sjećanju. Bilo bi još bolje da je duže trajalo. A i spavanje u školi nije loša ideja!

Dora Jamnik,8.a

Tulum s(l)ova bio je super.  Prisjetio sam se davno pročitanih lektira. Radili smo stvari koje volimo: čitali, gledali film, smijali se i zabavljali. Volio bih ponoviti takvo druženje. Budućim osmašima želim da uživaju kao što smo i mi.

Antonio Pajtak, 8. b

Na Tulumu s(l)ova jako sam se zabavila. Svidjela mi se pantomima i dešifriranje poslovica pomoću naslova knjiga. Na kraju smo gledali film Nerve koji nas je cijelo vrijeme držao u neizvjesnosti. Voljela bih da se Tulum s(l)ova organizira više puta tijekom školske godine.

Tamara Valek, 8.a

Na Tulumu s(l)ova bilo mi je odlično. Najbolji mi je bio film. Jako sam iznenađena takvim  oblikom druženja u školi. Nisam znala da u školi može biti tako zabavno.

Klara Josipa Majhen, 8. b