Obilježen Svjetski dan Roma uz provedbu preventivne akcije „Poštujte naše znakove“
Autor: Administrator , 9. 4. 2017.

U petak, 7. travnja, u prostorijama OŠ Cestica prigodno je obilježen Svjetski dan Roma. Uz to, Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s Općinom Cestica, OŠ Cestica i drugim partnerima  provelo je preventivnu akciju „Poštujte naše znakove“ u sklopu Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa.

fotografije

Program je započeo u 10:30 edukativno-preventivnim programom Ministarstva unutarnjih poslova i partnera „Poštujte naše znakove“. Uvod u program izveli su Marija Goatti i Mario Salopek iz Službe prevencije Ravnateljstva policije. Tom prigodom djeci je bila uprizorena edukativno-scenska izvedba MAK teatra „Prvi koraci u prometu.“

U 11:30 upriličen je prigodni program povodom Svjetskog dana Roma, koji su izveli učenici romske nacionalnosti. Program se sastojao od uvodne riječi romske pomagačice Lidije Bogdan, recitacija na romskom i hrvatskom jeziku, kratkog igrokaza, trbušnog plesa te izvedbe romske himne Djelem, djelem bivšeg učenika naše škole Filipa Kalanjoša. Na kraju programa ravnateljica Nevenka Turščak zahvalila je učenicima na lijepo odrađenom programu kao i njihovim učiteljima iz produženog boravka. Nakon riječi ravnateljice, okupljenima se obratio i gospodin Žarko Rodeš, zamjenik općinskog načelnika, koji je izrazio zadovoljstvo izvedbama i pozdravio sve okupljene.

Od 12:00 pa sve do 15:00 na školskom igralištu postavljen je Šareni prometni poligon pod geslom „Oprezno u promet kreni koracima malim“. Tu su učenici mogli sudjelovati u interaktivnim prometnim radionicama obilazeći edukativne postave. Učenici su se mogli voziti mobilnim poligonom „Sigurno u prometu“ kojeg provodi JUMICAR u suradnji s policijskim službenicima Policijske uprave varaždinske i partnerima. Na edukaciji „Prevencija požara i pružanje pomoći“ učenicima je bio prezentiran rad i oprema DVD-a Cestica i Crvenog križa Varaždin. Policijski službenici za prevenciju Policijske uprave Međimurje učenicima su prezentirali radionicu „Čarobnjaci u akciji – mali forenzičari: zaviri u mobilni preventivni centar policije i pronađi trag“ gdje su učenici mogli vidjeti kakvim se poslovima bave forenzičari u rješavanju nekog problema. PPRP Varaždin je u sklopu postava „Mi smo vaši policajci“ izložila službeni automobil i motor gdje su učenici mogli vidjeti kako izgleda unutrašnjost policijskog automobila i kakav je osjećaj sjediti na policijskom motoru.

Učenici su bili jako motivirani, puno su se zalagali, a i puno toga vidjeli i naučili o sadržajima o kojima su imali prilike čuti na nekim od satova prirode i društva. Na kraju dana učenici su otišli svojim kućama bogatiji za jedno veliko životno i sigurno iskustvo.