Mjesec hrvatskoga jezika – Dani hrvatskoga jezika
Autor: Administrator , 24. 3. 2022.

Po njem te svijet poznaje živa… (Petar Preradović)

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se u spomen na potpisivanje Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga jezika čime se željelo potaknuti na dosljednu primjenu hrvatskoga jezika u javnome i političkome životu. Deklaracija je potpisana 17. ožujka 1967. godine. Naši su učenici zajedno sa svojim učiteljicama Hrvatskoga jezika – Jelenom, Majom i Mateom proveli niz aktivnosti kojima su obilježili ne samo Dane hrvatskoga jezika, veći cijeli mjesec posvećen našemu jeziku.

Iako smo Dan materinskoga jezika i Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva dočekali na praznicima, ipak smo razgovarali o važnosti očuvanja našega jezika te njegovu bogatstvu, čitali nove hrvatske riječi i razmišljali što bi one mogle značiti, nudili i svoje prijedloge novih hrvatskih riječi, prisjetili smo se naše prve hrvatske tiskane knjige – Misala po zakonu rimskoga dvora. Pisali smo haiku jeziku i to služeći se glagoljicom. 😊

Učenici su na satovima Hrvatskoga jezika upoznali povijesne spomenike, čitali i „prevodili“ tekst Bašćanske ploče, pisali glagoljicom, upoznali se s prvim rječnikom, gramatikom i pravopisom te upoznali važne događaje koji su utjecali i obilježili naš jezik u 20. stoljeću.

Osim svega navedenoga, ove smo se godine posebno bavili našim narječjem, točnije govorom našega mjesta pa smo čitali pjesme pisane narječjem, „prevodili“ pjesme na naš govor, prikupljali riječi iz našeg mjesnog govora. Time smo željeli pokazati koliko je naš jezik bogat te da ga trebamo i dalje čuvati.

Kroz razne aktivnosti naši su učenici shvatili važnost očuvanja vlastitoga jezika te svu njegovu ljepotu i bogatstvo.

A naši su šestaši o jeziku rekli:
Hrvatski je jezik zanimljiva stvar, lak, ali i težak, no svejedno ko zlato sja.
Hrvatski jezik – narječja, lijep, jedinstven. Lak kao perje zlatne ptice pun čarobnih i lijepih riječi.
Hrvatski je jezik dug kao cesta. Malo težak, malo lagan. Možda je star, ali za mene jedinstven.
Hrvatski je jezik pun riječi i narječja poput Biblije od 30 dijelova.
Hrvatski jezik je star, težak kao slon pa mucaš teške riječi.