PROJEKT „ZDRAVI DORUČAK“
Autor: Administrator , 22. 6. 2022.

Učenici 3. c i 4. d razreda naše škole pod vodstvom svojih učiteljica Ivane Čorko i Nikoline Lazar tijekom ove nastavne godine sudjelovali su u projektu „Zdravi doručak“. Projekt se provodio u sklopu izvannastavne aktivnosti Domaćinstvo, a financiran je od strane Varaždinske županije u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja.

Cilj projekta je bio kod učenika pobuditi svijest o pravilnoj i zdravoj prehrani, o važnosti konzumiranja doručka kao najvažnijeg dnevnog obroka, usvojenost zdravih navika, pozitivan odnos prema hrani, redovito doručkovanje, stvaranje znanja i iskustva te njihova primjena u svakodnevnom životu, preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, usvajanje prezentacijskih vještina i osobno zadovoljstvo.

Za doručak, učenici su uz malu pomoć svojih učiteljica radili različite namaze sa zdravim namirnicama, voćne „ražnjiće“, prirodne sokove, smoothie od voća i povrća. Kušali su „zdrave grickalice“, istraživali nove  namirnice i nove okuse.  Istraživali su o zdravim namirnicama, njihovim energetskim vrijednostima i njihovom utjecaju na tijelo čovjeka.

Također, učenici 3.c.razreda u svom su malom vrtu sijali začinsko bilje poput peršina,  kopra, zatim grašak, peršin, mrkvu i sl. Sijali su i ljekovite biljke poput nevena i dragoljuba. Redovito su brinuli o svom vrtu obavljajući sve poslove od pripreme zemlje, sijanja, plijevljenja, zalijevanja i sl. Brali su cvjetove lipe, nevena i bazge te od njih radili sok ili ih sušili za čaj.  Radili su sirup od borovih iglica i provodili još mnogo drugih aktivnosti. Sve što su naučili u školi o pripremi zdravog doručka, učenici s veseljem prenose svojim kućama gdje nastavljaju „eksperimentirati“ i stvarati zdravi doručak.

Što su sve učenici pripremali, možete vidjeti u fotogaleriji.

Varaždinska županija je 1.6.2022. g. održala predstavljanje svih škola i njihovih projekata uključenih u okviru  Građanskog odgoja te je predstavila jedinstvenu brošuru „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi“ u kojoj su objedinjeni svi projekti građanskog odgoja pa tako i naš. Brošuru možete pogledati na mrežnoj stranici naše Škole.

Ono pozitivno u svemu je da su učenici uz dobru zabavu mnogo toga naučili, postali samostalniji u mnogim životnim vještinama te su i sami iskazali želju i predložili da bi rado s ovim projektom nastavili i sljedeće godine.  Time možemo zaključiti da su svi zadani ciljevi, u potpunosti ostvareni.
Jedva čekamo novu školsku godinu i nove izazove.