« Ožujak 2024 »

Ukupno: 1019781
Svjetski dan učitelja - 5. listopada
Autor: Administrator , 5. 10. 2013.

Svim učiteljima i onima koji, kroz školski i odgojni sustav, na neki način pridonose izgradnji djece i mladih, čestitamo njihov dan, s iskrenom željom da ih uvijek u poslu prati onaj prvi žar i nesebična ljubav prema djeci, zbog kojih su i odabrali to zvanje...

POVIJEST DANA UČITELJA

UNESCO je 1994.godine proglasio 5. listopada Svjetskim danom učitelja u spomen na isti datum 1966. g. kada je u Parizu potpisana Preporuka o statusu učitelja. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te se kao takav mora i cijeniti.

Cilj Svjetskog dana učitelja je podići obrazovanje na razinu društvene važnosti, izvući učitelje iz poluanonimnosti i dati im društvenu važnost koju zaslužuju. Uloga učitelja od vitalne je važnosti za društvenu, gospodarsku i intelektualnu obnovu, stoga UNESCO poziva sve koji se bore da djeca diljem svijeta imaju kvalitetno obrazovanje da se pridruže učiteljima i njihovim predstavnicima kako bi zajedno odali priznanje učiteljskoj profesiji i iskazali potporu učiteljima.

Kako bi obilježili svoj dan, učitelji naše škole  u petak, 4. listopada,  nakon završetka nastave,  krenuli su  prema Zagrebu. Tri sata  prije predstave u kazalištu Kerempuh,  iskoristili su  za šetnju glavnim  gradom.
Riječ je o predstavi „Kod Martinovih“ nastaloj prema motivima komedije 'Najsretniji od trojice' Eugènea Labichea, jednog od najvećih svjetskih dramatičara, u režiji i autorskoj prilagodbi poznate mlade argentinske redateljice Renate Carole Gatice.

Učitelji su uživali u predstavi koja dočarava svijet obitelji Martin i u središte priče stavlja ljubav, a vezano uz nju i razna pitanja, poput - koliko današnje društvo uopće cijeni ljubavnike te zašto je njihova pozicija toliko nezaštićena, te - treba li žaliti prevarenoga muža, ali i pitanje - koju boju očiju nose sretne žene.
Predstava je okupila zanimljivu glumačku ekipu, a uloge tumače Anita Matić Delić, Borko Perić, Edo Vujić, Mario Mirković, Linda Begonja, Luka Petrušić, Nina Erak - Svrtan, Ana Maras Harmander, Maja Posavec i Ivan Đuričić.

MUDRE IZREKE O UČITELJIMA

Ukoliko se prema pojedincu odnosiš kao da je ono što treba biti i može biti, onda će i postati što treba biti i može biti… (Goethe)

Ja sam samo jedan od mnogih. No, ja sam samo jedan. Ne mogu učiniti sve, ali mogu učiniti nešto. Zbog toga što ne mogu učiniti sve, neću odbiti učiniti nešto što mogu.  (Edward Everett Hale)

Duša ozdravi kad je s djecom. (Dostojevski)

Ne predaje učitelj ono što želi, ne predaje učitelj ono što zna, učitelj predaje ono što jest.

Nastava je mnogo lakša nego odgoj. Za nastavu se mora samo nešto znati. Za odgoj se mora nešto biti. (Adalbert Stifter: Kasno ljeto)

Razgovaraj s dječakom kao da je odrastao čovjek, pa nećeš pogriješiti.  (M. Matošec: Strah u Ulici lipa)

Djeca koju uvjeravamo da su loša, vjerujući da je doista tako, doista se tako moraju i ponašati, a mi se onda čudimo zašto su takva prema nama.  (P. Hauck: Uspješan odgoj djeteta)

Lakše je vikati ili pljusnuti dijete, nego mu pomoći isplanirati djelotvornije ponašanje.  (R. A. Sullo: Učite ih da budu sretni)