preskoči na sadržaj

Osnovna škola Cestica

Login
 

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Školska kuhinja

RED BUTTON

Ova aplikacija namijenjena je svima Vama, ali je posebno prilagođena djeci i omogućuje prijavljivanje sadržaja na internetu za koji sumnjate da je nezakonit i odnosi se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

Šareni zid

 

CESTICA vrijeme

Brojač posjeta
Ispis statistike od 13. 10. 2010.

Ukupno: 1019781
Ovaj tjedan: 663
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Škola u prirodi- 4. razredi
Autor: Administrator , 16. 9. 2014.

Učenici  4. a,b,c razreda sa svojim učiteljicama i učiteljem pratiteljem boravili su u Tribunju u „Školi u prirodi“  od 8. do 12. rujna 2014.

Cilj nam je bio upoznati i doživjeti primorski kraj – klimu, vegetaciju, životinje kopna  i mora, građevine, kulturno povijesne spomenike.

fotografije


U Nacionalnom parku Krka okružila nas je priroda neizrecive ljepote i upoznali smo način života i običaje iz prošlosti toga kraja u Etno selu.

U Šibenskoj Dubravi divili smo se entuzijazmu voditelja Sokolarskog centra koji prihvaća i liječi sve ranjene ptice grabljivice Europe. Vidjeli smo izbliza, upoznali karakteristike i način života, čak i hranili sovu i sokola.

Šibenik nas je očarao svojom arhitekturom. Kroz uske kamene ulice najstarijeg dijela Šibenika popeli smo se kamenim stepenicama do tvrđave svetog Mihovila koja je u prošlosti bila jedna od četiri obrambene utvrde grada. Simbol Šibenika – katedralu svetog Jakova nikada nećemo zaboraviti jer je vezana za ime njenog graditelja Juraja Dalmatinca, a zbog svoje posebnosti uvrštena u Unesco-ovu svjetsku baštinu.

U bajkovitom gradiću – otočiću Ninu u kojeg smo ušli kroz jedna od dvoja gradska vrata razgledali smo Višeslavovu krstionicu, kip biskupa Grgura Ninskog, crkvicu svetog Križa iz 9. st. – poznatu kao najmanja katedrala na svijetu.  U ninskoj solani upoznali smo se sa tradicionalnom i ekološkom proizvodnjom  soli. Uživo smo vidjeli biljke i ptice koje žive jedino u plitkim lagunama ninske solane. Kući smo ponijeli poznati Cvijet soli i čokoladu sa soli koji su nam uz mnoštvo drugih proizvoda ponuđeni kao suvenir ninske solane.

Zadar, tri tisuće godina stari grad, sa svojom crkvom svetog Donata iz 9. st., oduševio nas je. Posjetili smo Benediktinski samostan u sklopu kojeg je stalni postav izložbe Zlato i srebro Zadra. Relikvije, kaleži, skulpture, zlatovezi su neprocjenjivo materijalno i kulturno blago, a kroz stoljeća ga čuvaju sestre Benediktinke. U crkvici svete Nedjiljice iz 11. st. otpjevali smo dvije pjesme duhovne tematike.

Morske orgulje i Pozdrav Suncu dočekali su nas uz čarobne zvukove orgulja pa smo si dali prostora i vremena uživati svim osjetilima – zvukovima mora, mirisom mora i mediteranskog bilja, pogledu na more, otoke, kamenu rivu, sunčevoj toplini koja nas je grijala, a okusili smo i sol na licu jer nam je još prije nekoliko sati priroda pokazala i svoju drugu stranu. Baš na zadarskoj rivi doživjeli smo olujno, grmljavinsko nevrijeme s munjama i prolomom oblaka. Već sljedećeg dana u četvrtak poplava je zahvatila Tribunj i okolna mjesta. Sva su nam ta iskustva bila neugodna i zastrašujuća, ali smo naučili poštivati prirodu i u budućnosti ju čuvati.

Razornu snagu vode vidjeli smo sljedećeg dana kada smo prošetali centrom Tribunja – na ulicama i u prizemljima nanosi blata i mulja, srušena riva, potopljeni brodići…

Popeli smo se na uzvisinu do crkvice svetog Nikole iz 15. st. koja je sačuvani dio obrambenih bedema iz prošlosti. Uživali smo u panoramskom pogledu na Tribunj, more i otoke.

Istog dana krenuli smo kući bacivši posljednji pogled na razorenu pješčanu plažu na kojoj smo se kupali.

Uz dosjetke, prepričavanje događaja i pjesmu brzo nam je prošao put do Cestice gdje su nas čekali naši dragi roditelji.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju