« Svibanj 2022 »

ZNANSTVENI TJEDAN

Kako današnje generacije učenika uče potpuno drugačije nego ranije, otkrivanjem i kreativnošću, učitelji su osmislili aktivnosti i tjedan od 11. do 15. ožujka 2019. nazvali „Znanstveni tjedan“. Aktivnost kojom su započeli tjedan bila je terenska nastava učenika od 5. do 8. razreda u Park znanosti Oroslavlje i Tehnički muzej „Nikola Tesla“ u Zagreb.

U Parku znanosti dočekao nas je autor projekta mladi inženjer Luka Veverec koji je predstavio 25 eksponata koje je sam osmislio i smjestio ih u dvorište svoje obiteljske kuće. Ručno izrađenim izumima poput Newtonovog dizala, izuma  za komunikaciju na daljinu, glazbene ograde, zvučnih zrcala i dr. htio je pokazati djeci i mladima da znanost zaista može biti zabavna.

Još o znanosti i tehnici učenici su saznali u zagrebačkom Tehničkom muzeju „Nikola Tesla“. Planetarij, rudnik, izumi Prve i Druge industrijske revolucije, najpoznatiji izumi Nikole Tesle sadržaji su koji će učenicima zasigurno dugo ostati u sjećanju.

****************************************

U petak 15. ožujka 2019. završio je Znanstveni tjedan. Učenici viših razreda pripremili su prezentacije i plakate o novim saznanjima iz Tehničkog muzeja "Nikola Tesla" i Parka znanosti. Proslavili smo rođendan Alberta Einsteina i obilježili Dan broja π. Sjetili smo se Tjedna mozga prezentacijom naših osmašica o optičkim iluzijama. Za sam kraj proveden je zabavno-znanstveni kviz.

Mašta je puno važnija od znanja. Može se sve znati, ali ništa ne napraviti, dok se sa malo mašte može napraviti sve. (Albert Einstein)
Svi moji izumi, moja otkrića i djela bili su samo jedna velika igra. Ja sam se igrao. Igrаo sam se čitavog svog životа i uživаo u tome. (Nikola Tesla)

Prezentacije učenika:

1. Ljudska strana velikana, 6. a