« Listopad 2020 »

Ukupno: 1019846

PŠ Lovrečan najzapadnija je škola naše Županije. S jedne strane brežuljci, a s druge nizina uz rijeku Dravu. Ne može se poželjeti bolje za šetnje i terensku nastavu.

Školu ove školske godine polazi 61 učenik iz Velikog Lovrečana, Malog Lovrečana, Jarki, Križanča, Natkrižovljana, Falinić Brega, Gradišća, Dubrave Križovljanske, Brezja Dravskog i Kolarovca. Većina učenika putuje školskim autobusom.
U školi rade četiri učiteljice:
Slavica Golub, Ivana Čorko, Ivana Kozina Melnjak i Danijela Kelek. Tu je i teta Tina – Klementina Cestar, naša kuharica i spremačica koja se brine da nam bude toplo, čisto i da smo siti.

ZANIMLJIVOSTI

* Školska zgrada izgrađena je 1929. godine.
* U početku dvogodišnja, a kasnije šestogodišnja škola sa stanom za učitelje, radila je  kao samostalna škola od 1929. do 1957. Danas je to,  proširena i obnovljena, Područna škola Lovrečan.
* Između dva rata školu je pohađalo 150 djece u četiri razreda.
* U lovrečansku školu došle su njemačke učiteljice i obučavale djecu «u stilu Grossdeutschlanda» sve do 1944. kada je zgradu konačno zaposjela vojska i pretvorila ju u utvrdu, a knjižnicu i arhivu spalila te je oko škole podigla visoki zid.
* 1984. godine prvi put je obnovljena školska zgrada.
* 1998. godine škola je drugi put renovirana.
* 2008. godine dograđena je učionica.

AKTIVNOSTI
Za učenike koji teže svladavaju gradivo organizirana je dopunska nastava.
Dodatna nastava održava se iz matematike te prirode i društva za učenike koji žele naučiti više.
U izvannastavne aktivnosti uključeni su skoro svi učenici:

1. razred: Mješovita grupa
Obuhvaća igru, crtanje, pjevanje, ples, čitanje, modeliranje, slušanje glazbe i priča.
2. razred: Mješovita grupa
U skladu s godišnjim dobima i događanjima, kroz godinu slikamo, oblikujemo, pjevamo, glumimo…
3. razred:
Vezilje
Vezemo stolnjake i slike s različitim motivima.
4. razred:
Literarno-novinarska grupa
Uz puno smijeha, mašte i volje stvaramo svoje prve novinarske radove, stripove, priče i igrokaze, a uz sve to stignemo još glumiti i recitirati!

Svake godine u našoj se školici održava:
* Božićna priredba
* Fašnik
* Učenici brinu o okolišu škole
* Kestenijada
* Dani kruha
* Dani jabuka
* Olimpijski dan
* Sudjelovali smo na Županijskoj  smotri Dani kruha- dani zahvalnosti za plodove zemlje
* Uključili smo se u humanitarnu akciju – Plastičnim čepovima do skupih lijekova u organizaciji Udruge oboljelih od leukemije i limfoma

TERENSKA NASTAVA
U sklopu terenske posjetili smo:

* šumu
* rijeku Drava
* naše brege
* pekarnicu Petra
* voćnjak
* Arboretum Opeka
* OPG Bistrović
* Trakošćan
* Sajam lova i ribolova

POSJETITELJI
Školu posjećuju razni gosti od kojih učenici mnogo toga nauče. Bili su tu:

* Pripadnici DVD -a Lovrečan
* HGSS - stanica Varaždin
* Radionica sapuna – voditeljica Mihaela Zagorščak
* Demonstracija Teslinog transformatora – demonstrator Ivan  Majhen

ŠTO UČENICI KAŽU O SVOJOJ ŠKOLI

Škola je tamo gdje učimo i družimo se.  (Iva, 1. r.)
Volim školu jer mi je tu lijepo, jer tu učimo, i kad budem velik puno ću znati. (Marko, 1. r.)
Volim školu jer imam puno prijatelja, dobru učiteljicu i lijepi razred. (Iva, 1. r.)
Volim dobivati petice. (Erik, 1. r.)
Meni je lijepo u školi jer na tjelesnom igramo Kokota i Zamržjenog dedika i babice. (Roko, 2. r.)
Volim školu jer učimo i igramo se, a doma je dosadno jer nemam prijatelja. (Matija, 2. r.)
Meni je lijepo u školi jer učimo, zabavljamo se, igramo se i jedemo fine stvari. (David, 2. r.)
Lijepo mi je kad računamo. (Simona, 2. r.)
Volim školu jer me tu čekaju prijatelji i učiteljica. Škola je za mene najveće bogatstvo. (Sven, 3. r.)
Za mene je škola veselje, ljubav i prijateljstvo. (Laura, 3. r.)
Za mene je škola ljubav i veliko blago. (Teo, 3. r.)
Tužna sam kad su praznici ili vikend jer mi nedostaju prijatelji i učiteljica.  (Hana, 3. r.)
Škola je poučna i zanimljiva, i baš zato ju volim.  (Monika, 4.r.)
Najzabavnije mi je u školi kad se učiteljica našali, i kad učimo nove stvari. (Karlo, 4.r.)
U školi je zabavno, učimo zanimljive stvari i teta Tina fino kuha. (Emilija, 4.r.)
Škola je zabavno mjesto s puno prijatelja. Volim dobivati petice. (Ivona, 4.r.)

ŠTO O ŠKOLI KAŽU NAŠI  BIVŠI UČENICI

Sa svojih nepunih sedam godina krenuo sam u 1. razred. Od tada je počelo moje druženje u PŠ Lovrečan i s učiteljicom Slavicom Golub. Uvijek će me vezati lijepa sjećanja na prijatelje, tetu Anđelku koja nam je fino kuhala, te prije svega na moju prvu učiteljicu, koja me naučila mnogim zanimljivostima i životnim vrijednostima. Svi smo bili kao jedna velika obitelj- učitelji i učenici, i uvijek bismo prevladali sve probleme.
Vjerujem da me čeka još mnogo zgoda u daljnjem školovanju, ali sjećanje na PŠ Lovrečan uvijek će zauzimati posebno mjesto u mojem srcu.

(Mateo Rožmarić, 6. r.)

U školi Lovrečan lijepo je kao u raju
jer je tu u našem rodnom kraju.
Svi đaci mali tamo ići vole
jer su učiteljice zabavne i drage.
Često se ide u šetnje u obližnje gorice
jer tamo veselo pjevaju ptice.
Školu Lovrečan nikada nećemo zaboraviti
jer tamo se čuvaju najljepše uspomene.

(Pero Borak, 7. r. i Stiven Borak , 6. r.)