« Lipanj 2022 »

Ukupno: 1019774
Razvoj školstva u Općini Cestica

Redovita školska obuka na području Općine Cestica započela je 1845./46. godine na poticaj tadašnjega kardinala Jurja Haulika. Do 1845. godine samo su dobrovoljci bili podučavani. Lokalni svećenici podučavali su čitanje, pisanje i računanje. Prvi učitelj bio je Ignacije Jugović.  Školska zgrada nalazila se pokraj crkve. Sastojala se od jedne učionice i učiteljskog stana. Školski rad nadzirao je nadbiskupski duhovni stol u Zagrebu, a kasnije je poslove preuzela zemaljska vlada. 1876. godine škola je proširena u dvorazrednu i namještena je prva učiteljica, Dragojla Inkret. Iste godine gradi se nova školska zgrada, a stara je napuštena.

Sl.1. stara škola u Radovcu        Sl.2. katnica u Radovcu

Broj učenika konstantno se povećavao pa je 1879. godine otvorena filijala u Dubravi. Deset godina kasnije je ukinuta, a djeca polaze školu u Zavrču, u Republici  Sloveniji.
1912. godine prilagođava se stara školska zgrada, a škola se proširuje u trorazrednu. 1922. godine slijedi proširenje u četverorazrednu, 1926. u petorazrednu, 1928. u šestorazrednu kakva ostaje sve do kraja Drugog svjetskog rata.
Tijekom školskih praznika 1929. godine dovršena je izgradnja dvorazredne škole u Lovrečanu.
Između dva rata nastava se odvijala u dvije zgrade. U siječnju 1945. godine njemačka vojska zaposjeda školu i tu ostaje sve do povlačenja. U jesen 1945. otvorena je četverogodišnja škola u Križanču. Velika pažnja posvećuje se opismenjavanju, 1946. otvara se knjižnica, a ubrzo i čitaonica u Cestici.

Sl.3. škola u Lovrečanu                  Sl.4. škola u Križanču

Škola se 1953. godine proširuje u šestogodišnju. Tada se uvodi i strani jezik u više razrede. Osmogodišnje obrazovanje uvodi se 1956. godine. Zadružni dom u Babincu prilagođen je za održavanje nastave – formirana je centralna Osmogodišnja škola Babinec s nižim odjeljenjima u Radovcu i područnim u Lovrečanu i Križanču. Osim redovne nastave organizirane su dopunska nastava i dodatni rad, osnivaju se razna društva koja se angažiraju u izvanškolskim aktivnostima, smotrama i natjecanjima.

Zbog starosti, zgrada nižih odjeljenja u Radovcu postaje opasna po učenike te je 1972. godine izdano rješenje o prekidu nastave. Jedan dio učenika smješten je u skučeni prostor u Babinec, a drugi dio u vatrogasni dom u Cestici.

Sl.5. Osmogodišnja škola Babinec

Od 1. travnja 1972. godine prometuje autobus čime je našim učenicima olakšan polazak u školu.
1973. godine radovečka škola prodana je Centroprometu. Obustavljena je nastava u PŠ Križanče, a učenici se pripajaju PŠ Lovrečan. Tada započinju geološka ispitivanja terena za izgradnju nove škole u Cestici. Kamen temeljac položen je 20. svibnja 1978. godine, a svečano otvorenje nove zgrade bilo je 22. prosinca 1979. Tako je nakon mnogo godina truda mještana i uz zalaganje ondašnjega direktora, gospodina Teodora Sedlara, rođena OŠ „Gustav Krklec“ Cestica.

Od 1982. do 1984. godine obnovljena je i PŠ Lovrečan.

Sl.6. PŠ Lovrečan

Od 1. svibnja 1996. godine ravnateljica škole postaje Nevenka Turščak2007. godine dograđena je nova dvorana, a stara dvorana preuređena je u osam novih učionica, dva kabineta i zbornicu. Stvoreni su i uvjeti za rad u jednoj smjeni koji započinje u ožujku 2008. godine.

Sl.7. OŠ Cestica nekad                    Sl.8. OŠ Cestica danas

Rad u školi ostvaruje se u okviru redovne, izborne, dodatne, dopunske nastave te izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti. Učenici naše škole s uspjehom se uključuju u nastavak školovanja i pridonose boljitku našega kraja i cijele domovine.