Upisi u srednju školu- VIJESTI
Što je NISpuSS sustav?
Autor: Administrator , 3. 5. 2018.

Upis se učenika u srednje škole u Republici Hrvatskoj po prvi puta počeo održavati elektroničkim putem od školske godine 2013./2014. Učenicima su putem Nacionalnog informacijskog sustava prijave i upisi u srednje škole (NISpuSŠ) tijekom cijelog procesa dostupne sve informacije o obrazovnim programima, bodovanju po programima, kvotama i preduvjetima za upis.
Učenici su u mogućnosti prijaviti više obrazovnih programa i za prijavljene programe u svakom trenutku imaju uvid u stanje na ljestvicama poretka i svoje bodovno stanje.
Informatizacijom je procesa upisa u srednje škole dobiveno centralno mjesto za online prijave i upise u programe obrazovanja u sve srednje škole u Republici Hrvatskoj. Rezultat je jednostavan, transparentan i brz online upis u željenu školu bez mnogo nepotrebnih administrativnih poslova, kako za učenike i roditelje tako i za školu, a Ministarstvu znanosti i obrazovanja osigurana je točna evidencija o upisanim učenicima i njihovom uspjehu.

Motiv je bio učenicima omogućiti kandidiranje u više programa obrazovanja i srednjih škola, prilagođavanje učeničkih želja njihovim mogućnostima upisa i neprekidno praćenje bodovnog stanja i poretka na ljestvicama u odnosu na ostale učenike.

Školska godina 2019./2020. sedma je godina zaredom kako se upisi u srednje škole održavaju elektroničkim putem. Na ovim će mrežnim stranicama u sljedećih nekoliko tekstova biti dostupne glavne obveze, ovisno radi li se o učeniku, roditelju ili osnovnoj i srednjoj školi, a sve važne obavijesti i upute za učenike i dalje se mogu pratiti na službenoj mrežnoj stranici www.upisi.hr.