« Ožujak 2024 »

Ukupno: 1019984
Upisi u srednju školu- VIJESTI
e-Upisi za učenike i roditelje
Autor: Administrator , 2. 5. 2018.

Učenici koji u tekućoj školskoj godini završavaju osnovnoškolsko obrazovanje u redovitom sustavu obrazovanja u Republici Hrvatskoj, automatski su registrirani i u sustav se prijavljuju svojim elektroničkim identitetom (korisničkom oznakom i lozinkom) iz sustava AAI@EduHr koji im dodjeljuje administrator imenika škole. Popis je administratora imenika škola dostupan na mrežnoj stranici ai.skole.hr.

Kako bi se osigurala točnost cijelog postupka rangiranja za programe obrazovanja, kandidati su dužni provjeriti osobne podatke, ocjene iz osnovne škole, rezultate državnih i međunarodnih natjecanja (ako ih imaju) i sve ostale upisane podatke koji se nalaze u sustavu NISpuSŠ.

Ako su podaci netočni, učenici su obvezni što prije obavijestiti razrednika u svojoj školi.

Neke srednje škole za prijavu ili upis u određene programe obrazovanja zahtijevaju ispunjavanje određenih preduvjeta. Kako bez ispunjenih preduvjeta nije moguće upisati određeni program obrazovanja, potrebno je pravodobno informirati se o njima na mrežnoj stranici www.upisi.hr ili na mrežnim stranicama srednjih škola.

Za učenike završnog razreda osnovnih škola iz obrazovnoga sustava Republike Hrvatske prijavnicu s konačnom listom prioriteta iz sustava ispisuje njihov razrednik. Učenik i roditelj/skrbnik zatim potpisuju prijavnicu čime potvrđuju listu prioriteta, odnosno odabir učenika. Učenici osnovnih škola iz obrazovnog sustava Republike Hrvatske prijavnicu, koju su potpisali zajedno s roditeljem/skrbnikom, donose razredniku u svoju školu.

Potpisivanje prijavnice s listom prioriteta ne garantira da će se kandidat upisati na onaj izbor za koji je stekao pravo upisa u trenutku zaključavanja odabira, odnosno ispisivanja prijavnice, već predstavlja njegovu konačnu odluku o poretku prijavljenih programa obrazovanja.

Tijekom upisa učenik će imati mogućnost pratiti ogledne ljestvice poretka i vrlo je važno shvatiti kako se ljestvice generiraju stoga se savjetuje da se potrebite informacije provjere na mrežnoj stranici u Korisničkim uputama https://www.upisi.hr/docs/Upute_ljestvice_poretka_v1.pdf.

Trenutkom objave konačnih ljestvica poretka učenici stječu pravo upisa u program obrazovanja najvišeg prioriteta u kojemu se nalaze u sklopu upisne kvote. Konačne se ljestvice poretka više ne mijenjaju. Nakon toga učenik ima mogućnost ispisa upisnice na mrežnoj stranici NISpuSS-a (www.upisi.hr) koju je dužan dostaviti u srednju školu (potpisanu od strane učenika i roditelja/staratelja) u kojoj je ostvario pravo upisa do roka navedenoga u Odluci o upisima. Nakon što učenik potvrdi svoj upis vlastoručnim potpisom i potpisom roditelja/skrbnika na upisnici i dostavi je srednjoj školi, zajedno s ostalom potrebnom dokumentacijom, kandidat je upisan u I. razred srednje škole.

Postoji nekoliko specifičnosti kod upisa učenika u srednje škole, a odnose se na upise u umjetničke programe, učenike s teškoćama u razvoju, učenike koji se prijavljuju za sportske razrede i kandidate koji su izvan redovitog sustava obrazovanja. Za sve navedene učenike postoje posebne publikacije na službenoj stranici www.upisi.hr. Na mrežnoj su stranici trenutno dostupne objavljene publikacije za upise u školsku godinu 2018./2019.