Proslava 170. obljetnice školstva u Cestici
Autor: Administrator , 9. 5. 2016.

Tako značajnu obljetnicu za povijest i kulturu cestičkoga kraja svakako je bilo potrebno obilježiti na prigodan način. S velikim zadovoljstvom i ponosom, 170. rođendan OŠ Cestica proslavili smo 5. svibnja 2016. godine.

fotoalbum 1                fotoalbum 2

Program svečane priredbe započeo je hrvatskom himnom i pozdravnom pjesmom pjevačkoga zbora Dobro mi došel prijatel. Dobrodošlicu je na početku programa svima nazočnima poželjela ravnateljica Nevenka Turščak, a potom su svoje pozdrave i čestitke uputili i župan Varaždinske županije, Predrag Štromar te načelnik Općine Cestica, Mirko Korotaj. Pjesmom Uvijek netko nekog voli proslavu je uljepšao zbor i tamburaški orkestar predvođen učiteljicom Slavom Požgajec.

Prilikom pripremanja ove svečanosti, voditelji priredbe Lana Domjan i Tomislav Milec zavirili su u spomeničke zapise o razvoju školstva na ovome području kako bi mogli iznijeti neke značajnije podatke iz prošlosti života i rada škole. Dinamičnom zaigranošću, voditelji su predočili promjene koje su se događale u školi, od njezinog nastanka, početaka školovanja u Radovcu 1845./1846. šk. god., do danas. U tome su im pomogli i učenici Dramske skupine 6. razreda pod vodstvom učiteljice Maje Soldatek. Kratkim scenskim igrama prikazali su kako je izgledao jedan školski sat u doba naših djedova i baka i kako on izgleda danas, te kako je izgledala igra i zabava kod učenika nekada i danas.

Pjesmom i plesom cestičkoga kraja Mladi bečar te pjesmama i plesovima Međimurja - Mali bratec Ivo i Šećem, šećem drotičko učenici 2. b razreda nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Najmlađe i najslađe sudionike programa uvježbala je učiteljica Marija Lazar. Kao što i priliči slavljenici, škola je toga dana bila riječ koja je bezbroj puta izgovorena. Recitacijom na kajkavskom narječju, učenica 6. razreda Izidora Obadić objasnila je koji joj svakodnevni savjeti i zahtjevi teško padaju kada je škola u pitanju. Uvježbala ju je učiteljica Maja Soldatek.

Ljubavlju vođen Pjevački zbor OŠ Cestica, uz vodstvo i glasovirsku pratnju Maje Vočanec, počastio je sve okupljene pjesmom Ljubav. U svijet ljubavi poveli su nas mladi glumci, pjevači i plesači mjuziklom Sve za ljubav. Umjetnici tog originalnog i kreativnog djela učenici su 5., 6. i 7. razreda. S njima su radile učiteljice Maja Soldatek i Maja Vočanec. Da se trud uložen u višemjesečno vježbanje isplatio i učenicima i učiteljicama, pokazali su uzvici oduševljenja i euforičan pljesak publike. Zapažen je bio i nastup školskog benda Čista petica koji je još dodatno ugrijao veselu atmosferu koja se toga dana osjećala u zraku.

Posebno vesela toga dana bila je ravnateljica Nevenka Turščak. Imala je i dobar razlog za to. Naime, 1. svibnja proslavila je 20 godina vođenja ovom školom. 1996. godine postala je prva i najmlađa ravnateljica u Hrvatskoj. Kako su rođendani, osim slavlja, prava prilika i za darivanje, naša škola slavljenica primila je hvalevrijedan poklon. Tom prigodom načelnik Mirko Korotaj uručio je ravnateljici sredstva za kupnju interaktivne ploče koja će učenicima i učiteljima omogućiti kvalitetnije, suvremenije i zanimljivije izvođenje nastave. Na kraju što drugo poželjeti, nego da kroz našu lijepu školu prođu još mnoge generacije uspješnih i vrijednih učenika, te da ona u budućnosti doživi još mnogo ovako lijepih i značajnih obljetnica.