Dječji tjedan
Autor: Administrator , 6. 10. 2023.

„Najbolji način da djeca budu dobra je da ih učinite sretnima.“
(Oscar Wilde)

Dječji tjedan tradicionalna je godišnja akcija i aktivnost posvećena djeci. Obilježava se prvi tjedan u listopadu. Ciljevi Dječjeg tjedna su: usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, organizirati stvaralačke aktivnosti za djecu, pokrenuti nove akcije od šireg značaja  za razvoj i odgoj djece.
Vodeći se prepoznatljivim motom Dječjeg tjedna – „Ljubav djeci prije svega!“ i ove smo godine organizirali niz aktivnosti i radionica kojima smo obilježili Dječji tjedan.

MJENJAČNICA – učenici kao učitelji, ravnateljica, pedagoginja, psihologinja, domar, spremačice, kuharice…

Čim je na školskoj oglasnoj ploči osvanuo natječaj za raspisana radna mjesta, učenici su brzinom munje krenuli pisati životopise i molbe za željeno radno mjesto. Naša pedagoginja i psihologinja imale su pune ruke posla jer su zaprimile šezdeset molbi za posao. Budući da su sve molbe bile jako dobro i temeljito napisane, naše su stručne suradnice na željena radna mjesta odlučile primiti sve koji su se javili.

U Dječjem smo tjednu imali nove učitelje i učiteljice iz mnogih predmeta: Povijesti, Geografije, Hrvatskoga jezika, Engleskoga jezika, Njemačkoga jezika, Matematike, Informatike, Likovne kulture, Tjelesnog.  Nova su se lica mogla vidjeti i u razrednoj nastavi.

Ugodno iznenađene ostale su i naše kuharice, spremačice i domar jer su upravo za ta zanimanja učenici pokazali veliki interes. Radna mjesta ravnateljice, tajnice, psihologinje, pedagoginje i knjižničarke također su bila popunjena. Zanimljivo je bilo i našim učiteljima jer su ponovno imali priliku prisjetiti se kako je to sjediti u školskoj klupi, prepisivati s ploče, odgovarati na pitanja.  I učitelji i učenici bili su jako zadovoljni svojim novim, privremenim učiteljima i zaključili da su se svi jako dobro snašli u novoj ulozi.

NASILJE NA INTERNETU – radionice za učenike sedmih i osmih razreda u suradnji s PU Varaždin

U Dječjem  tjednu učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali su na interaktivnim radionicama o vršnjačkome nasilju i nasilju na internetu.

Radionice je vodila policijska službenica za nadzor i prevenciju gospođa Tatjana Novak. Učenici su razgovarali o vrstama nasilja, izražavali svoje mišljenje o tome, dijelili vlastito iskustvo te su se posebno zadržali na nasilju na internetu.  Završetak ovih preventivnih aktivnosti bit će u studenome kada će se za učenike održati kazališna predstava pod nazivom „Dislike“.

EKO ČISTKA

Osim što su bili učitelji, stručni suradnici, ravnateljica spremačice, kuharice i domari učenici su bili marljivi i aktivni u drugim poslovima. Osvijestili su važnost očuvanja prirode i okoliša pa su sa svojim razrednicima čistili i uređivali školsko dvorište te su na taj  način doprinijeli tome da se u školskome dvorištu svi osjećamo lijepo i ugodno.

***********

U Dječjem nam je tjednu zaista bilo zabavno, lijepo, edukativno. Uživali smo, smijali se, družili i u iščekivanju sljedećeg Dječjeg tjedna svima poručujemo: „Ljubav djeci prije svega!“