Ovaj tjedan: 1905
Edukativno predavanje „Promicanje istine o Domovinskom ratu“
Autor: Administrator , 17. 11. 2023.

„Rat je najgore što se čovjeku moglo dogoditi.“ (Siniša Glavašević)

S ciljem očuvanja trajne uspomene i sjećanja na žrtvu Vukovara u Domovinskome ratu Vlada Republike Hrvatske 2020. godine proglasila je Vukovar mjestom posebnoga domovinskog   pijeteta. Zbog toga se 18. 11. obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Povodom tog dana za učenike osmih razreda održano je edukativno predavanje pod nazivom „Promicanje istine o Domovinskom ratu“. Na početku predavanja učenicima se obratio natporučnik Vladimir Milavec koji je u Domovinskome ratu obnašao zapovjedne dužnosti u 7. gardijskog brigadi PUMA i SPGS HV bona Frankopan. HRVI. Natporučnik je učenicima reproducirao animirani film „Domovinski rat“  te im je objasnio sam tijek Domovinskog rata i to od početka agresije do VRO Oluja i mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja 18. siječnja 1998.

Učenicima se obratio i satnik Damir Laljek (viši policijski narednik) koji je kao pripadnik Zasebne postrojbe Policijske uprave Varaždin MUP-a sudjelovao u obrani Vukovara 1991. godine. Satnik Laljek učenicima je govorio o obrani Vukovara, ulozi i doprinosu hrvatskih branitelja iz Varaždinske županije u obrani Grada Vukovara.

Učenicima se obratio i pripadnik postrojbe Policijske uprave Varaždin Boris Veselnik koji je također sudjelovao u obrani Vukovara 1991. godine te im ispričao svoje ratno iskustvo.

Nakon predavanja učenici su imali priliku postavljati pitanja, rješavali su anketne listiće te su se upoznali s vojnom opremom, ratnim oznakama postroji, ratnim zastavicama. Predavači su na kraju učenicima poklonili prigodne majice.

Zahvaljujemo predavačima što su izdvojili svoje vrijeme i naše osmaše dodatno upoznali s dijelom naše povijesti. Vjerujemo da su puno naučili te da će doživljaj njihovog posjeta Vukovaru u travnju sljedeće godine biti još snažniji.

----------------------------------------------------------------------

U petak 17. studenog učenici i djelatnici naše škole, kako i dolikuje, mirno i u tišini te s posebnim poštovanjem  paljenjem svijeća ispred škole odali su počast svim žrtvama Vukovara i svim žrtvama Domovinskog rata.
Učenici su uz pomoć učiteljice Povijesti uredili pano u holu škole, na Satovima razrednika, Povijesti i Hrvatskoga jezika čitali su tekstove proturatne tematike.
Ponosni smo na naše učenike jer su svojim ponašanjem i razmišljanjima pokazali poštovanje prema svim žrtvama Domovinskoga rata, ali i shvatili važnost i ljepotu mira.