Večer matematike
Autor: Administrator , 11. 12. 2023.

U četvrtak, 7.12. u OŠ Cestica održana je 13. po redu Večer matematike.
Nakon višegodišnje pauze u kojoj se nisu organizirala okupljanja učenika i roditelja u školama jer su se slijedile preporuke o izolaciji, ove godine Večer matematike u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva, pod pokroviteljstvom portala
www.moj-posao.net i izdravačke kuće Element vratila je svoj stari sjaj.
Na poziv se odazvalo 33 učenika koji su u pratnji roditelja proveli večer uz matematičke igre, mozgalice i razne zadatke

Učenici su bili podijeljeni prema uzrastu u 7 grupa:
1. razredi - 1 grupa
2. razredi - 2 grupe
3. i 4. razredi - 2 grupe
5. i 6. razredi - 1 grupa
7. i 8. razredi - 1 grupa

Svaka je grupa sadržavala 5 stanica, a učenici su s roditeljima dobili zadatak obići svih 5 stanica i riješiti pripremljene zadatke. Za obavljene zadatke učenici su prikupljali žigove u svojim "putovnicama".
Tako su prvašići zaigrali matematički memory, smišljali računske priče, kreirali svojeg Djeda Božićnjaka prema zbroju brojeva dobivenih na kocki, izrezivali pahuljice iz papira i gusjenici dopisivali brojeve koji su nedostajali.
Drugi razredi su popunjavali nedostajuće  brojeve u Magičnim kvadratima, izrezivali Kochovu pahulju iz papira, odigrali matematičku utrku, bojili toranj zbrojeva i okušali se u rješavanju Sudoku križaljke za početnike.
Treći i četvrti razredi su preslagivanjem slova odgonetali tražene matematičke pojmove, računanjem sastavljali i lijepili puzzle, rješavali Sudoku križaljke, izrezivali pahulju iz papira zadanu trokutom Sierpinskog i okušali se u sastavljanju tangrama.
Petaši, šestaši, sedmaši i osmaši su iz papira izrezivali Star wars pahuljice, rješavali su Magične kvadrate, Sudoku križaljke, sastavljali tangrame i odigrali matematički "Čovječe, ne ljuti se".
Druženje je bilo dinamično, aktivno i zanimljivo, što su potvrdili i roditelji u anketnom upitniku:

93% roditelja ocjenilo je da su zadaci bili potpuno primjereni.
      97% roditelja radionice je ocijenilo izrazito zanimljivim.
     96% roditelja je izjavilo da su izrazito zadovoljni ovogodišnjom Večeri matematike.

Ovim putem se zahvaljujemo svim učenicima i roditeljima na odazivu, na donacijama u obliku klipića, keksa i sokova.
Zahvaljujemo se i kolegicama Gordani i Rozaliji koje su se odazvale zamolbi i došle pomoći u realizaciji.
Posebna zahvala i mladim pomagačicama Pauli i Sari koje su doprinjele realizaciji projekta.

Slike s događaja mogu se pogledati u galeriji.