Učenici naše škole ponovno u skijaškoj avanturi
Autor: Administrator , 13. 2. 2024.

„Ne postoji ništa na svijetu kao što je izlazak na netaknutu, otvorenu, dječju planinsku padinu natopljenu pod debelim pokrivačem novog praškastog snijega. To daje vrhunski osjećaj slobode, pokretljivosti. Veliki osjećaj letenja, kreće se bilo gdje u velikom bijelom raju.“
(Hans Gmoser)

Učenici Osnovne škole Cestica pod vodstvom učitelja Predraga Dobrotića sudjelovali su u 6. po redi terenskoj nastavi – Škola skijanja u Sloveniji na Pohorju.

Prema školskom kurikulu, a u suradnji sa Smučarskim klubom Ptuj terenska se nastava održala u dva termina. Prvi termin bio je od 22. 1. do 24. 1., a drugi termin od 31. 1. do 2. 2. Radi se o međunarodnome projektu pa naša škola projekt ostvaruje u suradnji s Osnovnom školom Vinica, Osnovnom školom Petrijanec i Osnovnom školom Sračinec.

Škola skijanja trajala je tri dana. Učenici su s učenjem započeli u 9 sati te su do 12 sati vrijeme provodili učeći motoričke aktivnosti. Nakon toga slijedila je pauza za ručak i odmor, a od 13 do 15 sati usavršavali su jutarnje tehnike. Učenici koji su ove godine prvi put bili na skijanju u programu su imali uključeno  kretanje i zaustavljanje te prebacivanje težine s noge na nogu u plužnome zavoju na poligonu.

Srednja grupa nastavu je imala kroz ponavljanje osnovnih vježbi početničke grupe uz elemente plužnog zavoja u kretanju niz kosinu, kose vožnje u paralelnome stavu s povezivanjem plužnog zavoja, vožnju u koloni.

Napredna grupa uvježbavala je zavoj k brijegu, brzo vijuganje, osnove paralelnog, odnosno carving zavoja.

Učitelj Predrag Dobrotić istaknuo je da je izuzetno zadovoljan što se ovaj međunarodni projekt i ove godine uspješno realizirao. „Cilj je učiteljskog posla naučiti učenike novim znanjima, a kada vidite na vaši učenici samostalno skijaju i da su naučili tu kineziološku aktivnost, vaša je zadaća kao učitelja ispunjena. Najviše od svega veseli kada učenici potiču i svoje roditelje te zajedno odlaze na skijanje, što je i smisao ove terenske nastave.“

Ovim putem zahvaljujemo se i ravnateljicama  navedenih škola što osiguravaju sredstva za naše dnevnice te na taj način osiguravaju nižu cijenu terenske nastave. Zahvalni smo i našoj školi i MNK Lovrečan  jer su izdvojili sredstva za financiranje škole skijanja jednome učeniku slabijeg imovinskog stanja.