Trodnevna Smotra filmskog stvaralaštva
Autor: Administrator , 24. 9. 2013.

Bila nam je čast sudjelovati na prvoj Smotri hrvatskog školskoga filma, na kojoj je sudjelovalo  45 osnovnih i srednjih škola iz cijele zemlje.
Na trodnevnoj Smotri hrvatskog školskog filma, koja se održala u sinjskom kinu, bilo je  prikazano 15 uradaka srednjoškolaca i 30 osnovnoškolaca. Filmovi su bili podijeljeni u četiri kategorije: igrani, dokumentarni, animirani i eksperimentalni.
Prosudbeno povjerenstvo koje je odabralo filmove za Smotru radilo je u sastavu: Krešimir Mikić, filmolog, Miran Miošić, akademski montažer, Neven Hitrec, akademski redatelj i Stipan Istvan Filakovity, akademski redatelj.

fotografije

Od 100 prijavljenih filmova, 50 ih je izabrano koji su se prikazivali na Smotri. Jako smo ponosni jer se među odabranima prikazivao i naš dokumentarni film „1001 RAZLOG“. Učenici su snimili film pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika Željke Dugi. Stela Furjan i Filip Hercog, učenici 6. c razreda,  bili su sretni, ponosni i važni jer su s našom pedagoginjom Dubravkom Žigmund bili dio tako kreativnog društva.

Iako Smotra nije natjecateljskog karaktera, Povjerenstvo i publika izabrali su 12 filmova koji se po stvaralačkoj i tehničkoj izvedbi izdvajaju od ostalih.

Načela Smotre su sloboda stvaralaštva učenika i družine, osobno stvaralačko izražavanje i dragovoljnost sudjelovanja. Zadaće Smotre su razvijanje kritičkih i kreativnih vještina učenika i razvijanje sposobnosti, pristupa, raščlambe, vrjednovanja i slanja poruke posredstvom filma. U filmovima se obrađuju  teme iz života djece kao i teme iz suvremenog života koje se djece  izravno i neizravno tiču.

Čestitamo mentorici Željki Dugi i svim učenicima  koji su sudjelovali u stvaranju ovog filma!