Maturalno putovanje
Autor: Administrator , 26. 6. 2015.

15.6.2015. godine  učenici  sedmih  razreda   otišli  su  na  dugo očekivano  maturalno  putovanje  Veli  Lošinj. Nakon  višesatne  vožnje  autobusom  stigli  smo  u  Trajektnu  luku  Valbiska  iz  koje  smo  dalje  trajektom  otišli  do  otoka  Cresa,  a  preko  Osorskog  mosta  na  otok  Lošinj. Prvi  dan  smjestili  smo  se  u  Vili  San  u  centru  Velog  Lošinja,  a  odmah  zatim  krenuli  smo  na   kupanje  na  obližnju  plažu.

fotografije

Sljedeći  dan  otišli  smo  u  centar  za  istraživanje  mora  Plavi  svijet. U  centru  smo učili  o  tome  kako  se  dupini  glasaju, hrane, međusobno  raspoznavaju,  i  mnoge  druge  stvari. Otok  Lošinj  jako  je  poznat  po  skupini  dupina  koja  tamo  živi. Bolji prikaz  morskih  životinja  dali  su  nam  mnogi  modeli  u  prirodnoj  veličini. Prema vlastitoj želji mogli  smo  ući  u  prostoriju  koja  nam  daje  prikaz  pogleda  dupina  na  okolinu  oko  njega. Poslije  smo  otišli  u  centar  za  istraživanje  kornjača  u  kojem  smo  saznali  puno  toga  o  spašavanju  i  zaštiti  kornjača  u  Hrvatskoj. Kupali   smo  se na lijepoj  pješčanoj  plaži  do  večere.
Sljedeći smo dan  otišli    u
miomirisni  vrt  gdje  smo  naučili  i  pobliže  upoznali  biljke  mediterantskih  krajeva. Sudjelovali smo u edukativnoj  radionici.  Sakupljali  smo  određene  biljke  i  poslije  ih  lijepili  na  papir, a  uz  njih smo  morali   napisati  nazive  biljaka. Isti  taj  dan  otišli  smo  u  muzej  gdje smo se  upoznali    sa  mnogim  povijesnim  blagima  Lošinja. Pobliže  smo  proučili  hrvatskog  apoksiomena. Apoksiomen  je  brončani  kip  atletičara  iz  Grčke. Ima  ih  samo  9  na  svijetu.

U četvrtak nakon doručka brodom  iz  Malog  Lošinja  krenuli  smo  na  otok  Ilovik. Na  Iloviku  smo  proveli  dan  kupajući  se  I  sunčajući  na  prekasnoj  pješćanoj  plaži,  a  uvečer  smo  imali   dance  party.

U  petak   smo svi bili  pomalo  tužni, jer  smo  morali  ići  kućama.  Vratili smo se  kući  oko  osam  sati  uvečer  jedva  čekajući  ispričati  sva  novostečena  iskustva.