« Svibanj 2024 »

Maturalno putovanje 2018. - Murter
Autor: Administrator , 3. 7. 2018.

18. 6. 2018. godine u 7:30,  s voljom i na vrijeme, naši su se sedmaši uputili na maturalno putovanje. Karlovac, Murter, Zadar, Biograd na Moru, Nacionalni park Kornati,  Smiljan…plaže… bile su naše destinacije. I stvarno je bilo odlično!

Naše prvo odredište bio je grad Karlovac gdje smo posjetili najveći slatkovodni akvarij u ovom dijelu Europe – Aquatica. Uz stručnog vodiča razgledali smo akvarij čiji postav predstavlja raznolikost vrsta od izvora prema ušću rijeke. Učenike su posebno zainteresirali veliki primjerci štuke, soma i šarana te tunel koji je pretvoren u stropni akvarij.

U popodnevnim satima stigli smo na otok Murter. Smjestili smo se u šarmantan obiteljski hotel ,,Ana˝ s divnim pogledom na grupu Kornatskih otoka. Preuzeli smo ključeve svojih  soba, raspakirali se, večerali, odmarali, zabavljali...Našoj sreći nije bilo kraja...

Nakon neprospavane noći trebalo je smoći snage za dugotrajno putovanje brodicom. Cilj je bio - Nacionalni park Kornati. Šest sati putovanja na tvrdim brodskim klupama bili su idealna prilika za druženje. Sunce koje je neumorno pržilo donijelo je  crvenilo na nekim leđima, ramenima, licima… Nacionalni park Kornati sastoji se od 89 otoka, otočića i hridi. Otok Levrnaka bio je naše odredište za ručak i kupanje.  Zanimljiva nam je činjenica bila da je kopneni dio parka u privatnom vlasništvu, a posjedi su odvojeni suhozidima.

Nakon večere u našem hotelu, zabavljali smo se uz animatoricu Teu koja je organizirala karaoke. Pobjednici karaoka Sara Kolar i Dino Borak nagrađeni su prigodnim poklon bonovima.

Treći dan nakon doručka krenuli smo prema Zadru, nekadašnjem glavnom gradu Dalmacije. Tamo nas je dočekala vodička te nas pobliže upoznala s tim predivnim gradom poznatim  po  bogatoj višestoljetnoj povijesti. U doba Mletačke Republike, Zadar je bio snažan gotovo kao i Venecija. Mnogi ratovi su se vodili kako bi ga neprijatelji osvojili, ali nisu  uspjeli.  Danas  je  poznat  i  kao  turistička  destinacija.  Divili smo se Morskim orguljama, Pozdravu Suncu, katedrali sv. Stošije, crkvi sv. Donata te mnogim drugim znamenitostima. Zadarski  bedemi  prepoznati  su  kao  svjetska  kulturna  baština  te  se  nalaze  pod  zaštitom UNESCO-a. Slobodno vrijeme iskoristili smo za šetnju Kalelargom i osjetili da je to grad sreće i veselja...ljubavi...

Poslijepodne smo proveli na poznatoj murterskoj plaži ,,Slanica˝, a navečer smo se spremili  za dulju šetnju do naselja Murter.

Četvrto jutro krenuli smo u Biograd na Moru gdje smo imali slobodno vrijeme za kupanje, igru i odmor. Nakon ručka, odmora i kupanja u blizini našeg hotela, navijački rekviziti već su bili spremni. Okupili smo se u našoj blagovaonici…i navijanje može početi! Argentina i Hrvatska! 0:3! Bravo navijači!

Zadnje jutro hrabro smo krenuli u čišćenje soba i spremanje. Vrijeme se malo pogoršalo pa smo se zabavljali kartama, razgovarali…Nakon ručka krenuli smo prema Gospiću. Zaustavili smo se u Smiljanu i obišli Memorijalni centar „Nikola Tesla“, a zatim put kućama. Roditelji su nas se već sigurno zaželjeli!

,,Super! Odlično! Nezaboravno! Mogli bismo opet!˝ odgovarali smo roditeljima.

Pohvaljujemo sve učenike i učenice zbog vrlo pristojnog i lijepog ponašanja tijekom cijelog maturalca!