« Svibanj 2024 »

Olimpijada kulture - natječaj za literarne i likovne radove osnovnih i srednjih škola RH
Autor: Nevenka Turščak, 14. 4. 2010.

U projektu Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH i Ministarstva turizma RH proveden je natječaj za literarne i likovne radove osnovnih i srednjih škola RH u kojem su sudjelovali i učenici trećeg razreda naše Područne škole u Lovrečanu. Katja Topolovec, Lovro Jurčević i Emanuel Kukec s mentoricom Gordanom Marsenić postigli su izniman uspjeh na Olimpijadi kulture u Osijeku, a ujedno su i jedini predstavljali našu Varaždinsku županiju.

Pjesma Katje Topolovec "Stvorila bih bolji svijet" dijeli prvo mjesto, a Lovro Jurčević je za svoju pjesmu "Ja stvaram bolji svijet" pohvaljen, kao i dvojac u sastavu Katja Topolovec i Emanuel Kukec koji su pohvaljeni za svoj likovni rad Stara preša.

Otvaranje izložbe odabranih likovnih  i čitanje odabranih literarnih radova bit će u subotu,   17. travnja 2010.g.,   u 12 sati u Galeriji OKO u Osijeku. Ovo je  prvi natječaja Olimpijade kulture za literarne i likovne radove učenika osnovnih i srednjih škola RH,  uz podjelu diploma i nagrada.

Popis nagrađenih i pohvaljenih radova nalazi se na web stranicama Olimpijade kulture.

STVORILA BIH BOLJI SVIJET

Da mi je imati velike moći

Pretvorila bih tužne

u sretnije noći.

Sve bih kompjutore i

Kojekakve spravice,

Zamijenila za  muzne kravice

Da svako dijete

Može mlijeko piti i

U naručju svoje majke

Sretno i zdravo biti.

Promijenila bih poglede tužne,

Zaustavila glad,

Siromaštvo

I ratove ružne.

Umjesto automobila

Koristila bih jelene,

A sve bi nas okruživale

Površine zelene.

Ah, da mi je barem imati

Moći malo!

Stvorila bih bolji svijet

Za kojeg bi svi rekli

Da je za pet!

Katja Topolovec, 3.c

OŠ Cestica, PŠ Lovrečan

Mentor: Gordana Marsenić

Varaždinska županija

JA STVARAM BOLJI SVIJET

Stvarati bolji svijet je moguće

igrom,

pjesmom,

druženjem,

opraštanjem,

ljubavlju…

Ja stvaram bolji svijet!

U mom svijetu umjesto metaka

Ispaljuju se milijuni poljubaca.

U mom svijetu umjesto topova

Gruvaju tone smiješaka.

Svaki dan je prilika da poboljšaš svijet:

Da pomogneš djedu podmazati bicikl,

Da odsviraš baki polku,

Da podijeliš s prijateljima čokoladu

Nakon utakmice,

Da poslušaš mamu,

Da ugodiš seki.

Ja mijenjam svijet polako.

Ja mijenjam svijet svim srcem!

Lovro Jurčević, 3.c

OŠ Cestica, PŠ Lovrečan