Božićni pučki običaji
Autor: Administrator , 2. 12. 2011.

Božić se kao kršćanski blagdan u svakom narodu obilježava na poseban način, čineći dio njegove etnografske baštine.

U nekim krajevima naše domovine priprave za Božić počinju već na dan sv. Katarine  i traju točno mjesec dana. Slijede dani sv. Barbare, sv. Nikole i sv. Lucije.

Sv. Barbara ( 4. prosinca )

• Stavlja se pšenica u tanjuriće, koje proklija, zazeleni se te postaje božićni ukras (neki siju pšenicu na dan sv. Lucije )
  • Odreže se grančica s trešnje, stavi se u vodu i na toplo pa ta grana procvjeta za Božić
  • Zaštitnica je rudara, dobre smrti i protiv groma i vatre
  • Po njoj je nazvan grad Santa Barbara u Kaliforniji
  • U SAD- u postoji "Red svete Barbare", vojno društvo artiljeraca
  • Rock band The Hold Steady spominje sv. Barbaru u svojoj pjesmi "Don't Let Me»

Jelena Obadić, 5.a

Sv. Nikola ( 6. prosinca )

Prema narodnom vjerovanju činio je i čudesa - poput Isusa smirio je uzburkano more pa je zato zaštitnik mornara.
Svojim je blagoslovom ozdravio dijete kojemu je riblja kost zapela u grlu te ga nazivamo i zaštitnikom djece.
Osim toga
zaštitnik je i djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca, putnika, mnogih gradova širom svijeta pa tako i našeg grada Varaždina.
Umro je  6. prosinca 327. godine, pokopan je u Miri gdje se i danas nalazi sarkofag u koji je nekoć bilo položeno njegovo tijelo, no zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje se i danas nalaze njegove relikvije.
O svetom Nikoli postoji više glazbenih djela naročito na engleskom jezičnom području; Salezijanski svećenik dr. Jerko Gržinčić je napisao božićnu operetu u tri čina "Sveti Nikola dolazi".

Danas je poznat kao lik koji djecu obraduje svojim darovima pa zato, u noći na 6. prosinca, očisti svoje čizmice, stavi ih na prozor jer će te ujutro u njima dočekati iznenađenje.

Lucija Vupora, 5.a

Sv. Lucija ( 13. prosinca )

Sveta Lucija od Sirakuze znana kao sv. Lucija  kršćanska je mučenica.
Progonitelji kršćana 303. godine mačem su joj odrubili glavu.

Zaštitnica je slijepih (tjelesno i duhovno), ratara, lađara, staklara, krojača, tkalaca, pisara, vratara i kovača.
Prema predaji toj su mučenici  izvađene oči i stavljene na tanjur pa se ona smatra zaštitnicom očiju i vida.
Običaj je da se prati i zapisuje vrijeme kroz 12 dana
od sv. Lucije do Božića jer pučka predaja kaže da će sljedeće godine u pojedinom mjesecu biti takvo vrijeme, kakvo je u odgovarajući dan od Lucije do Božića.
Na njen dan također se sije pšenica, simbola života kod kršćana te izrada božićnog nakita.
Na njezin dan gata se i o udaji. Neudane djevojke na jedanaest papirića ispišu imena momaka za udaju, a  dvanaestog ostave praznog. Svakog  dana po jedan neotvoreni papirić se baci u vatru.Zadnji se papirić na Božić omota pa ako je na njemu ime sljedeće će se godine udati baš za tog momka. U nekim su područjima na dan sv. Lucije djevojke za udaju postile, uvjerene da će se udati za momka kojega će te noći sanjati.

Tena Jambrek, 5.a

Nikole, Barbare i Lucije sretan vam imendan ! cheeky