Svi ju slavimo, a da ni ne znamo što to zapravo slavimo
Autor: Administrator , 29. 12. 2011.

Stara godina ili  Silvestrovo posljednji je dan u staroj i noć uoči Nove godine. Silvestarska noć obilježava se proslavom dočeka Nove godine. Naziv je dobila po papi Silvestru I. koji ima spomendan toga dana.  Odbrojavanje samog kraja stare godine, vatromet, čestitanja i šampanjac samo su neki od obilježja stare godine.

Nova godina dočekuje se euforično, a malo tko zapravo zna tko je bio sveti Silvestar. Prema crkvenim spisima, umro je 31. 12. 335. godine. Bio je 34. papa poslije svetog Petra. On je prvi papa koji je umro prirodnom smrću, jer su rije njega svi bili žrtve ubojstava. Papa Silvestar radio je puno više na unutarnjoj izgradnji vjere, a njegov trud zabilježen je prvim općim saborom i Niceji 325. godine. Zbog tih zasluga, dan njegove smrti dobio je njegovo ime, a on status sveca. Slikari i kipari prikazuju ga kao zaštitnika stoke i stočne hrane, uvijek sa štapom u ruci dok pored njega stoji bik ili vol.
Stara godina posljednji je poziv da novu godinu učinimo sretnom, da bez tereta i grižnje savjesti uđemo u novo razdoblje života. Ti posljednji sati i minute daju nam vremena da razmislimo o protekloj godini i zapitamo se što bismo u novoj mogli popraviti.

Karmen Vujasinović, 8.b