Predavanje o zaštiti od požara
Autor: Administrator , 5. 2. 2013.

U ponedjeljak, 4. veljače,  nekim djelatnicima naše škole održano je predavanje o zaštiti od požara. Predavač, gospodin Davor Kraš, upoznao nas je s osnovnim mjerama zaštite od požara. Naučili smo osnovne pojmove o gorenju i gašenju, o sredstvima za gašenje, o požarnim opasnostima, o opremi i spravama za gašenje požara, o gašenju vodom i ručnim aparatima. U praktičnom radu imali smo priliku pokazati  koliko bismo bili vješti i brzi ukoliko bi došlo do pravog požara.

Kada zvati 112?

112 - Jedinstveni europski broj za hitne službe

Pozivom na broj 112 prijavite hitnu situaciju, nesreću ili prijetnju za ljudske živote, imovinu, okoliš i kulturna dobra.

Centar 112 djeluje kao jedinstveni komunikacijski centar za sve vrste hitnih situacija.

Broj 112 možete nazvati u bilo koje doba dana i noći, neovisno gdje se nalazite u Hrvatskoj. Telefonski poziv je besplatan, a možete ga uputiti preko svih mobilnih i fiksnih mreža i sa svih telefonskih aparata jednostavnim biranjem 112

Broj 112 nazovite ako vam je neodgodivo potrebna:

• hitna medicinska pomoć
  • pomoć vatrogasaca
  • pomoć policije
  • pomoć gorske službe spašavanja
  • pomoć drugih hitnih službi i operativnih snaga sustava zaštite i spašavanja

ili ako uočite:

• požar
  • istjecanje opasnih tvari,
  • onečišćenje pitke vode, potoka, rijeka ili mora
  • druge pojave koje predstavljaju opasnost za život i zdravlje ljudi ili životinja ili ugrožavaju imovinu, okoliš i kulturna dobra.

Kada zovete 112, recite:

• što se dogodilo
  • gdje se dogodilo
  • kada se dogodilo
  • koliko je unesrećenih
  • kakvu pomoć trebate
  • tko zove.

Operater koji zaprimi vaš poziv žurno će obavijestiti strukovno i teritorijalno nadležne hitne i inspekcijske službe koje će vam pružiti pomoć ili će poduzeti potrebne zaštitne mjere.