Dani hrvatskog jezika (11.-17.ožujka)
Autor: Administrator , 12. 3. 2013.

Još od 1991. godine  slave se  svake godine od 11. do 17. ožujka Dani hrvatskoga jezika. Godine 1997.  Sabor je donio odluku da se  17. siječnja obilježava kao  spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, objavljenu u ožujku 1967. godine.

Najvažnije znanstvene i književne ustanove i najugledniji hrvatski jezikoslovci, književnici i drugi javni djelatnici oglasili  su se ovom deklaracijom u kojoj su zahtijevali   poštivanje ustavnoga propisa o jednakosti i ravnopravnosti četiriju književnih jezika: hrvatskoga, slovenskoga, srpskoga i makedonskoga u tadašnjoj državi. Zahtijevala  se još dosljedna primjena hrvatskoga književnog jezika u školama, novinarstvu, javnom i političkom životu, na radiju i televiziji kad se god radi o hrvatskom stanovništvu te da službenici, nastavnici i javni radnici, bez obzira otkuda potjecali, službeno upotrebljavaju književni jezik sredine u kojoj djeluju.

Učiteljica hrvatskog jezika  Jelena Šinjur nekoliko će sati posvetiti povijesti hrvatskog jezika nakon čega će učenici izraditi plakat sa sadržajima od početka pismenosti do danas. (fotografije)

Kratkim programom u petak, u holu škole, završit ćemo obilježavanje tih dana. Program su pripremile učiteljica hrvatskog jezika  Željka Dugi i knjižničarka Tatjana Skupnjak Žagi. (fotografije)

Ovih se dana još jednom prisjećamo svih događaja u mukotrpnoj borbi za jedinstveni hrvatski jezik . Ujedno, ovo je i lijepa prilika da nešto više pozornosti dajemo vlastitom jeziku.