Posljednja osnovnoškolska ekskurzija učenika osmih razreda
Autor: Administrator , 17. 5. 2013.

U petak, 10. svibnja 2013. godine učenici osmih razreda posjetili su Vukovar, Osijek i Đakovo.
Najprije smo posjetili bolnicu u Vukovaru u kojoj smo kroz kadrove filma pobliže upoznali strahote koje je grad heroj proživio u vrijeme Domovinskog rata. Šetnjom kroz podrumske prostorije mogli smo u potpunosti osjetiti svu patnju, bol, ali i snagu  ljudi koji su u ono vrijeme boravili u bolnici. Nakon bolnice posjetili smo memorijalno groblje kojim se prostire 938 bijelih križeva simbolizirajući žrtve Domovinskog rata. Minutom šutnje odali smo počast svim poginulima.

fotografije

Potom smo krenuli put Ovčare. Na zidu Spomen doma Ovčara nalaze se slike 261 osobe ubijene na tom mjestu, a ispod njihovih fotografija nalaze se osobne stvari koje su pronađene u slami nakon rata. Na sredini se nalazi spirala kao simbol zatvorenog kruga zla, a po njoj se  vrte imena poginulih ispisana crvenom bojom – bojom krvi  koje na kraju spirale dočekuje svijeća koja gori za njihove duše.
Na mjestu Masovne grobnice na Ovčari  zasađeno je  200 čempresa  koji simboliziraju žrtve ubijenih u noći s 20. na 21. studenog 1991. tijekom okupacije  vukovarske bolnice.
Nakon Vukovara posjetili smo Osijek. U njemu smo obišli jednu od najljepših građevina i crkava, tj. katedralu sv. Petra i Pavla Apostola.
Po povratku kući zaustavili smo se i u „srcu Slavonije“ - Đakovu kako bismo razgledali đakovačku katedralu sv. Petra.

Puni dojmova u kasnim noćnim satima vratili smo se kući.